خانه / آموزش ترجمه / تکنیک های ترجمه تخصصی
تکنیک های ترجمه تخصصی
تکنیک های ترجمه تخصصی

تکنیک های ترجمه تخصصی

تکنیک های ترجمه تخصصی: ترجمه در دنیای امروز ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ترجمه مانند یک پل است که بین انسان ها با هر زبان و ملیتی که باشند ارتباط برقرار میکند. شناخت تکنیک های ترجمه تخصصی برای کسانی که میخواهند وارد این حرفه شوند بسیار اهمیت دارد.امروزه با رشد مبحث ترجمه، فاکتوری که ترجمه ی شما را از سایرین متمایز خواهد کرد درجه ی کیفی متن شما است.

اصول و تکنیک های ترجمه تخصصی و حرفه ای

1-یک مترجم حرفه ای باید به دور از هرگونه تعصبی متن را یک دور به طور کامل بررسی کرده و میزان تخصصی بودن آن را بسنجد. سپس با آشنایی بر ساختار متن، ترجمه ی خود را شروع کند.

2-یک امر مهم دیگر در مبحث ترجمه تخصصی متون این است که مترجم به هیچ وجه معیار ترجمه ی خود را کلمات متن قرار ندهد و ترجمه ای وابسته به این کلمات را استفاده نکند.

3-مترجم حرفه ای پیش از شروع ترجمه باید عبارات و اصطلاحات متن را شناسایی کند و جدا از معنا تحت اللفظی شان، با معانی استعاری آن ها به زبان مقصد ترجمه کند.

4-شاید برای شما پیش آمده باشد که متنی را برای ترجمه فرستاده باشید و پس از دریافت متن ترجمه شده هنگام مطالعه ی آن مدام از جریان متن جا بمانید. مترجم با این که تمام تلاش خود را جهت ترجمه ی صحیح کلمات به کار گرفته است اما گویی نتوانسته نظر خواننده را به متن خود جلب کند. مترجم حرفه ای باید توجه کند، علاوه بر استفاده ی درست از کلمات باید متن نهایی اش روان باشد تا مخاطب بتواند حین مطالعه ی متن از جریان محتوای آن غافل نماند.

5-یکی از مهم ترین موارد که باید در ترجمه رعایت شود، اصول اخلاق حرفه ای مترجم است.منظور این است که مترجم به متن مورد ترجمه اش باید تعهد داشته باشد و با اعمال سلیقه ی شخصی متن را دچار تحریف نکند.

6-مترجم باید در بعضی از قسمت ها بتواند واژه ی انگلیسی را عینا در متن استفاده کند تا جلوی سوء تفاهم ها گرفته شود. مثلا کلمه ی (window) به معنی پنجره است اما در متن تخصصی کامپیوتر به معنای سیستم عامل ویندوز است.

مطلب پیشنهادی

همه چیز در مورد ترجمه کتاب

ترجمه کتاب با 30 درصد تخفیف

شاید تا حالا فکر ترجمه کتاب به ذهن تون اومده باشه ولی این سولات براتون …

عبارات متضاد در متن مقاله فارسی به انگلیسی

استفاده از عبارات متضاد در متن مقاله فارسی به انگلیسی

در پست قبلی در مورد “نکات ترجمه فارسی به انگلیسی“ موضوعاتی بیان شد. در این …

نکات ترجمه فارسی به انگلیسی

نکات ترجمه فارسی به انگلیسی

همان طور که می دانید نوشتن مقاله به مهارت نیاز دارد؛ که هر فردی به …