خانه / آموزش ترجمه / گواهینامه ترجمه

گواهینامه ترجمه

آیا شما واقعاً نیاز به گواهینامه ترجمه دارید؟ شما باید بدانید که چه نوع گواهی ترجمة ای نیاز دارید و این‌ که چه مؤسسه ترجمه تخصصی قادر به ارائه آن است.


گواهینامه ترجمه چیست؟

در اصل، مدرک گواهی ترجمه ، یک تضمین قابل‌اعتماد است که نشان می‌دهد که ترجمه متن شما توسط یک متخصص انجام‌شده است و نشان می‌دهد که مترجم متن شما:

1) بر هر دو زبان مبدأ و مقصد تسلط دارد،

2) ترجمة به‌ صورت دقیق انجام‌شده است.

بنابراین سازمانی که مدرک گواهی ترجمه شما را دریافت می‌کند می‌تواند به ترجمة شما اعتماد و تکیه کند.


ترجمة دارای گواهینامه دارای چه مزایای است؟

ترجمة دارای گواهینامه معتبر،  قابل‌اعتمادتر از ترجمةهای گواهی نشده است. به این معنی که سازمان‌های دولتی، سازمان‌های دارای کسب‌وکار و سایر سازمان‌های دیگر می‌توانند بر روی دقت و صحت ترجمه‌های دارای مدارک گواهی‌شده تکیه کنند. البته فراموش نکنید که برای دریافت ترجمةهای دارای گواهینامه، باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید.

معمولاً چه زمانی از ترجمه دارای گواهینامه استفاده می‌شود؟

البته، صدها موقعیت مختلف وجود دارد که برای آگاهی از خدمات ترجمة معتبر و قابل‌اطمینان نیاز به ارائه گواهی ترجمه دارند. بااین‌حال، اغلب به یکی از پنج دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • امور مربوط به مهاجرت

با توجه به مسیر مهاجرتی که انتخاب می‌کنید، انتظار می‌رود که مدارک زیادی در مورد خودتان به مقامات مهاجرتی کشور مقصد بدهید. حداقل باید هویت خود، وضعیت شهروندی فعلی، وضعیت سلامتی و تاریخ پزشکی و سابقه جنایی خود یا عدم آن را ثابت کنید.

اگر می‌خواهید به یک کشور مهاجرت کنید، قبل از این‌که وضعیت شما موردمطالعه و پذیرش قرار گیرد باید قسمتی یا همه پرونده هاتان یا حداقل خلاصه‌ای از آن باید ترجمة شود.

مقامات مهاجرتی برخی از کشورها اسناد غیرقانونی (و یا معادل آن) را قبول نمی‌کنند و نیازمند گواهی ترجمه هستند.

  • درخواست مدرسه یا دانشگاه در خارج از کشور

بسیاری از دانشگاه‌ها، مخصوصاً در کشورهای بریتانیا، ایالات‌متحده و همچنین بیشتر کشورهای قاره اروپا، متقاضیان بیشتری برای تحصیل‌دارند و رقابت برای این فضاهای آموزشی بسیار زیاد است.

به‌ منظور کاهش تعداد متقاضیان در یک اندازه قابل‌کنترل و اطمینان از این‌که کارکنان آن‌ها فقط وقت خود را برای پذیرفته ترین متقاضیان صرف کنند، بسیاری از دانشگاه‌ها استانداردهای بسیار سختی را برای اسناد درخواستی تنظیم می‌کنند. یکی از این استانداردها این است که مدرک تحصیلی متقاضی توسط یک سرویس ترجمه تخصصی معتبر ترجمة شود

  • اخذ مجوز و گواهینامه

بسیاری از فعالیت‌های عمومی و تجاری، مانند رانندگی برای  یک موسسه تجاری و یا خدماتی نیاز به مجوز یا گواهینامه دارند. اگر در کشوری زندگی می‌کنید که دارای زبان رسمی متفاوت با زبان شما است بنابراین بایستی گواهینامه‌ها و مجوزهای رسمی‌تان را ترجمة کنید.

  • امور مربوط به معاملات تجاری

معاملات تجاری و مالی بین‌المللی دارای شرایط استانداردی هستند. و اگر شما برای می‌خواهید برای اولین بار با این‌گونه افراد یا سازمان‌ها کارکنید، باید از طریق یک سرویس ترجمة معتبر و قابل‌اعتماد برای ترجمة اسنادتان اقدام کنید. یک موسسه ترجمه تخصصی معتبر می‌تواند این روند را سریع‌تر، آسان‌تر و راحت‌تر برای کند.

  • موارد قانونی

اگر تصمیم گرفته‌اید تا یک پرونده را در یک کشور دیگر بررسی کنید، شواهد قابل‌ارائه به دادگاه باید به زبان دادگاه ترجمة شوند. همان‌طور که می‌دانید استانداردها از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است. بنابراین بایستی شواهد و مدارک موردنیاز  ترجمة شوند و دارای گواهینامه ترجمه باشند.


بنابراین، آیا به گواهینامه ترجمه نیاز است؟

درنهایت تصمیم‌گیری با شما است. اگر سازمان هدف شما نیاز به گواهینامه ترجمه داشته باشد، شما قطعاً به فکر گواهینامه ترجمه باشید. در غیر این صورت، شما باید تصمیم بگیرید که آیا این افزایش در هزینه‌ها، ضروری است در غیر این صورت می‌توانید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. برای مطالعه بیشتر مقاله ” چگونه یک موسسه ترجمه فارسی به انگلیسی را انتخاب کنیم؟ ” را مطالعه بفرمایید.

اگر می‌خواهید در این مورد مشاوره بگیرید می‌توانید با ترجمه تخصصی ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

مطلب پیشنهادی

همه چیز در مورد ترجمه کتاب

ترجمه کتاب با 30 درصد تخفیف

شاید تا حالا فکر ترجمه کتاب به ذهن تون اومده باشه ولی این سولات براتون …

عبارات متضاد در متن مقاله فارسی به انگلیسی

استفاده از عبارات متضاد در متن مقاله فارسی به انگلیسی

در پست قبلی در مورد “نکات ترجمه فارسی به انگلیسی“ موضوعاتی بیان شد. در این …

نکات ترجمه فارسی به انگلیسی

نکات ترجمه فارسی به انگلیسی

همان طور که می دانید نوشتن مقاله به مهارت نیاز دارد؛ که هر فردی به …

دیدگاهتان را بنویسید